Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Krzeszów

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2004-05-21

Temat: Krzeszów
Autor: xWojciech
Data: 2004-05-21 09:23:43

Wybieram się z wycieczką szkolną do Krzeszowa. Czy ktoś wie, czy jest opłata za zwiedzanie opactwa i jaka jest jej ewentualna wysokość?
Byłbym wdzięczny również za informację ile czasu trzeba poświęcić na Krzeszów

Temat: Re: Krzeszów
Autor: Jacek Potocki
Data: 2004-05-21 09:32:02

Dorośli 5 zł, dzieci 3 zł (opiekunowie i przewodnik nie płacą). Bilet obejmuje oba kościoły, mauzoleum i wejście na wieżę.

Jako minimum proponuję przyjąć 1,5 godziny. Ale jak ktoś chce zwiedzić dokładnie, to można tam spędzić i cały dzień.

pozdrawiam

Temat: Re: Krzeszów
Autor: xWojciech
Data: 2004-05-21 09:51:31

Dziękuję bardzo za informację

Temat: Re: Krzeszów
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-05-21 11:23:31

Na marginesie dodam, że opactwo w Krzeszowie zostało uznane za pomnik historii (patrz Dz. U. Nr 102, poz. 1056 - 106).

W dziejach tego miejsca przeplatają się liczne wątki historycznych zawiązków z Polską. Krzeszowski klasztor odwiedzali nierzadko Polacy, m.in. ks. Teofil Wolicki, późniejszy arcybiskup i Edward hr. Raczyński, wybitny Wielkopolanin i pionier krajoznawstwa - autor "Wspomnień Wielkopolski" obejmujących szeroki zarys dziejów i opisy krajoznawcze regionu, fundator Złotej Kaplicy - mauzoleum pierwszych władców Polski. Wzniosłe przeżycia estetyczne w górach i atmosfera tego miejsca przywoływały im nierzadko na myśl dawną świetność Rzeczypospolitej, prowokowały do rozważań o sprawach ogólnoludzkich i wyrażania uczuć patriotycznych, w tym żalu nad rozdartą rozbiorami Ojczyzną. Wpis Wolickiego znalazł się w jednej z zachowanych Ksiąg Pamiątkowych Śnieżki i jest bardzo prawdobodobne, że do pewnych dokonań zainspirowało go Mauzoleum Piastów w Krzeszowie. Z wielu licznych propozycji budowy Mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, Wolicki wraz z Raczyńskim wybrali ostateczną wersję kaplicy o identycznym usytuowaniu na osi kościoła za prezbiterium jak w krzeszowskim klasztorze.

Szerzej na ten temat na stronie: http://ksp.republika.pl/pomnik.htm