Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Kolor szlaku a jego trudność

wszystkich wiadomości w wątku: 16
data najnowszej wiadomości: 2018-05-07

Temat: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Lukasz
Data: 2003-05-19 11:32:02

POwiedzcie prosze, czy kolor szlakow oznacza ich zroznicowana trudnosc? Co oznaczają poszczególne kolory? Chodzi o trasy gorskie na GOT.

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Łukasz
Data: 2003-05-19 11:35:27

Otóż kolor szlaków pieszych zupełnie nie jest adekwatny do jego trudności. Kolory szlaków turystycznych mają inne znaczenie np. kolor czerowny oznacza szlaki dalekobiezne. Kolor niebieski szlaki przebiegające przez masyw górski . A np. czarny najkrótsze dojście do schroniska

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Lukasz
Data: 2003-05-19 11:50:12

Dzieki - moglbys jeszcze opisac znaczenie wszystkich szlakow? Np. zotly, zielony...Slyszalem kiedys ze kolor oznacza lokalizacje szlaku - np. czarny to asfaltem, zielony lasem itp. Slyszlaem tez ze wg. trudnosci kolorowane sa szlaki w Tatrach. Czy to prawda?

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Tomek Dygała
Data: 2003-05-19 11:56:02

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Basia Z.
Data: 2003-05-19 11:58:42

Nie - to nie jest prawda !!!

Jedyna zasada, która obowiązuje w polskich górach to ta że nie powinny sie w jednym miejscu przecinać dwa szlaki tego samego koloru.
W niektórych nielicznych punktach jest to jednak łamane (w tej chwili nie pamiętam gdzie).

Ogólna zasada jest taka że szlak główny - to szlak czerwony. Nie tylko Głowny Szlak Beskidzki, czy Sudecki, ale też np. główny szlak grzbietem Beskidu Małego, czy szlak wzdłuż granicy w Worku Raczańskim.

Drugi po nim co do "główności" - to szlak niebieski.
Często szlak czerwony był wyznakowany w latach pięćdziesiątych XX w., kiedy nie wolno było chodzić wzdłuż granicy, wtey szlak niebieski dużo póniej wyznakowano mniej wiećej rónolegle do niego - granicą. Tak jest np. w Beskidzie Niskim.

Szlaki żółty i zielony - to szlaki pomocnicze, a szlak czarny - to zwykle (chociaż też nie zawsze) - szlak łącznikowy - dojście do schroniska, czy krótki łącznik łączący przebiegajace w pobliżu siebie szlaki główne.

Kolor szlaku nie ma nic współnego z jego trudnością !!!

Pozdrowienia.

Basia

P.S. Do Łukasza A.
Łukasz - chyba powinienieś zamieścić takie wyjaśnienie na stronie.

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Niestety...
Data: 2003-05-19 12:06:07

nie ma tam odpowiedzi wprost na moje pytania, a staralem sie przeczytac ten dokument dosc dokladnie.

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Lukasz
Data: 2003-05-19 12:13:04

Dzieki Basiu! A zatem nieprawda jest, ze np. czarny to szlak biegnacy asfaltem a zielony glownie lasem? Ktos mi sie kiedys przy tym upieral....

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Basia Z.
Data: 2003-05-19 12:19:02

Absolutnie nieprawda.

Pozdrowienia.

Basia

P.S.
A czym biegłby żółty - po pustyni ???
A niebieski - po wodzie ???

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Henek
Data: 2003-05-19 12:29:19

żółty Basiu to szlak 'zachorowań na żółtczkę" ;-) - o gorszych rzeczach nie będę pisał bo mi admin wytnie ;-)

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-05-19 12:25:14

Witam!!!

> P.S. Do Łukasza A.
> Łukasz - chyba powinienieś zamieścić takie wyjaśnienie na stronie.

Witam!!!

Kiedyś na podstawie analogicznej dyskusji na preclu, strony Szczutka i swoich notatek opracowałem kilkustronicowy materiał o szlakach dla kursantów "Jedynkowego" kursu OT. Niniejszym przytaczam jego fragment:

--------------------------

Kolor szlaku NIGDY nie jest związany ze stopniem jego trudności!!!
Kolor czerwony z reguły oznacza szlak główny w danym regionie np. Główny Szlak Beskidzki, Mały Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Gór Świętokrzyskich, Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Podwarszawski Szlak Okrężny i inne. Zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma). Na pewno nie obejmuje jednak wszystkich wartych zobaczenia atrakcji w danym regionie gdyż jest to nie możliwe.
Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości - dalekobieżne, nie będące jednak szlakami głównymi. W Beskidach są to zwykle szlaki idące wzdłuż głównego wododziału karpackiego, którym jest poprowadzona granica państwowa.
Kolorem zielonym i żółtym znakuje się szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe.
Kolor czarny najczęściej wyznacza krótki szlak dojściowy, rzadziej szlak łącznikowy.

--------------------------

Mam nadzieję, że to rozwiewa wątpliwości. W razie czego, jakby ktoś jeszcze pytał, zawsze można kierować go do tego wątku na Forum.

Pozdro,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Lukasz
Data: 2003-05-19 12:50:57

Super! To jest kompleksowa odpowiedz. Dzieki!

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-05-19 15:27:04

"Kolor czarny najczęściej wyznacza krótki szlak dojściowy, rzadziej szlak łącznikowy."

To dla pełni obrazu dodam tylko, że w pewnym momencie (mniej więcej w połowie lat osiemdziesiatych) ktoś z PTTK-owskiej "gry" uznał kolor czarny za "niesłuszny ideologicznie" i rozpoczęto wielką akcję przemalowywania szlaków. Większe rozmiary przybrałą ona chyba tylko w Sudetach, gdzie zniknęły prawie wszystkie czarne szlaki (trochę się ich tylko uchowało w Karkonoszach), co w niektórych przypadkach wymagało (dla uniknięcia kolizji jednakowo znakowanych szlaków) przemalowania innych szlaków (np. żółty z Międzygórza do rozdr. pod Żmijowcem na niebieski). W efekcie w miarę postępów "akcji" kolejne wydania map szybko stawały się nieaktualne, a nieobeznany w pttk-owskich nowiściach turysta na węzłąsz stawał zdezorientowany.
Komu i po co było? Do dziś nie wiadomo. W każdym razie w rejonach, gdzie wcześniej z kolorem czarnym intensywnie walczono, pojawiły się już nowe czarne szlaki.

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-05-19 18:40:44

Cała teoria doboru kolorów szlaków została wypracowana intuicyjnie. Dziś potwierdzają to badania naukowe. Kolor czerwony najbardziej rzuca się w oczy, dlatego wskazane jest, by tym kolorem znakować szlaki główne i najbardziej uczęszczane. Nieco gorzej zauważyć kolor niebieski. Najgorzej w tym zestawieniu wypada kolor czarny, zwłaszcza w nocy. Dlatego szlak w kolorze czarnym powinien być ostatecznością.
Jako znakarz wiem, że należy stosować farby odporne na działanie światła, w odcieniach jasnych lub średnich. W warunkach złej widoczności trudno odróżnić od siebie kolory w ciemnych odcieniach. Pod wpływem światła farba żółta potrafi zupełnie zczerwienieć, zielona zamienić się w niebieską, a ciemne odcienie farb zupełnie zbrunatnieć.
Ponieważ teraz nie tylko PTTK znakuje szlaki, pojawiają się znaki różowe, pomarańczowe, fioletowe i brązowe, których kolory jeszcze trudniej odróżnić od dotychczas stosowanych. Szlaki te znakują ignoranci, którym nie chce się wysilić przy tworzeniu sieci szlaków i którzy nie mają pojęcia o tym, że kolory powinny być łatwe do rozróżnienia w każdych warunkach.
Pozdrowienia
Piotr

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-05-19 21:00:14

> w niektórych przypadkach wymagało (dla uniknięcia kolizji jednakowo znakowanych szlaków) przemalowania innych szlaków (np. żółty z Międzygórza do rozdr. pod Żmijowcem na niebieski).

Stwarzało to zresztą spore zamieszanie. Pamiętam, jak kiedyś podchodziliśmy niebieskim z Międzygórza i spotkaliśmy schodzących tym szlakiem w dół. Pewien turysta zapytał: - jak daleko jeszcze do Kamienicy? Jakież było jego zdumienie, kiedy usłyszał, że to jest szlak do Międzygórza. Musieli zawrócić i pójść z nami na górę prawie pod schronisko i skręcić w lewo, w również niebieski szlak prowadzący przez Kamienicę w do Nowej Morawy, gdzie mieli zaplanowany nocleg w bazie namiotowej poznańskiego O/M PTTK.

Przeklinali PTTK, znakarzy szlaków, wydawców map i cały ten bałagan. Podobnych historii pomylenia drogi w tamtym okresie szału przemalowywania szlaków było zresztą więcej.

Pozdrawiam

Lechu

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: ~Kuba
Data: 2003-05-26 15:17:24

Dziękuję bardzo za ten wątek, bo założyłem się ze swoją dziewczyną i potrzebowałem jakiegoś dowodu. Ciekawe, że większość społeczeństwa uważa, że kolor szlaku oznacza stopień trudności. Na szczęście moja dziewczyna już nie :-)

Temat: Re: Kolor szlaku a jego trudność
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2018-05-07 15:49:47

Cześć.

Ponieważ Google kieruje na ten wątek osoby poszukujące informacji o powiązaniu koloru szlaku ze stopniem jego trudności, to wrzucam linka do naszego FAQ, w którym sprawa jest kompleksowo wyjaśniona.
https://forum-pttk.pl/index.php?co=faq#pyt1

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski