Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Niejasności związane z OTP

wszystkich wiadomości w wątku: 48
data najnowszej wiadomości: 2023-07-30

Temat: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek
Data: 2012-03-18 21:57:36

Witam,

Zaczynam zdobywać odznakę OTP. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy można zdobywać OTP na terenie powiatu radomszczańskiego, który teoretycznie znajduje się na małych wyżynach (tzw. Wzgórza Radomszczańskie)?

2. Wypełnianie książeczki. Jeśli idę na wycieczkę z instruktorami harcerskimi to jeden z instruktorów ma się wpisywać (dla potwierdzenia) do kolumn "Imię i nazwisko przodownika wycieczki. Nazwa i adres organizatora", "Podpis przodownika. Potwierdzenia na trasie" oraz "Zalicz. pkt.", czy też te pola zostawiam do weryfikacji w oddziale? Proszę o odpowiedź w sprawie każdego z wymienionych pól.

3. Czy odznakę popularną osoba dorosła może zrobić w dwa dni (30 pkt razy 2)?

4. Czy zdobywając odznakę można całkowicie pominąć zwiedzanie miast?

5. Czy można w tym samym roku kalendarzowym zdobyć popularną i małą brązową OTP (tak jak analogicznie w GOT)?

Z góry dzięki za odpowiedzi! :-)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-18 23:53:15

Ad.1. Kłania sięznajomośc geografii. Pkt. 6 regulaminu PTP wyraźnie wymienia Góry Świętokrzyskie, które sięgają aż do powiatu radomszczańskiego. :-)
Ad.2. Prawdę powiedziawszy wzór książeczki jest nieco archaiczny. Zazwyczaj wystarczy pieczątka i podpis organizatora wycieczki, natomiast zainteresowany zdobyciem odznaki musi sam wypełnić rubryki z datą, przebiegiem trasy i jej kilometrażem, zanim uzyska potwierdzenie organizatora. Osobiście jestem za oszczędzaniem papieru, a pieczątki zawsze zajmują dużo miejsca i najlepiej przybijać je tak, aby przypadkiem nie zmarnować całej książeczki na jedną wycieczkę. Najważniejsze, aby wszystkie wpisy były przejrzyste i nie było wątpliwości, które potwierdzenia są do której wycieczki.
Ad.3. Oczywiście, że może, chociaż rzadko się zdarza.
Ad.4. Jak najbardziej można pominąć. Na ogół spora część osób woli zwiedzać, stąd limity punktów za zwiedzanie w pkt. 29 i 32 regulaminu.
Ad.5. Przeczytaj pkt. 11 regulaminu, gdzie wyraźnie pisze, że w przypadku tych dwóch stopni można.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek
Data: 2012-03-19 08:44:19

Co do Ad. 1 to naprawdę nie byłem pewien, bo Góry Świętokrzyskie to sięgają według mojej wiedzy na pewno do terenów Przedborskiego Parku Krajobrazowego, a to co jest między Przedborzem a Radomskiem trudno mi było zakwalifikować do nizin oraz do wspomnianych gór.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :-)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Tomek Dygała
Data: 2012-03-19 09:05:01

Co do Ad. 1 to naprawdę nie byłem pewien, bo Góry Świętokrzyskie to sięgają według mojej wiedzy na pewno do terenów Przedborskiego Parku Krajobrazowego, a to co jest między Przedborzem a Radomskiem trudno mi było zakwalifikować do nizin oraz do wspomnianych gór.
To może raz jeszcze, bo nie otrzymałeś jednoznacznej odpowiedzi.

Sięgamy zatem do Regulaminu OTP:

6. Na OTP zalicza się wycieczki piesze (1 km = 1 punkt) odbywane na terenach nizinnych i wymienionych terenach wyżynnych kraju: Góry Świętokrzyskie, Masyw Ślęży, Pogórze Karpackie i Sudeckie, Góry Stołowe, Opawskie i Kaczawskie oraz na terenach kotlin: Jeleniogórskiej, Kłodzkiej, Żywieckiej, Nowotarskiej i Sądeckiej.

Czyli...
MOŻESZ zdobywać OTP na wszystkich terenach nizinnych oraz ww. wyżynnych i górskich obszarach kraju.
Twórcy chodziło o to żeby wyeliminować zdobywanie OTP w górach.

Czyli wracając do Twojego problemu: TAK możesz zdobywać OTP w okolicach Radomska.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-19 15:09:54

Faktycznie ten punkt regulaminu jest mocno problematyczny i niefortunny. Zamiast napisać wprost, że chodzi o tereny poza górami, a w górach też określone pasma i kotliny, to jest w nim jakaś dyletancka wzmianka o wyżynach, z której można wywnioskować, że OTP nie można zdobywać np. na Jurze i Wyżynie Śląskiej, bo nie zostały wymienione. Poprzedni mój tekst pisałem o północy, nie zerkając do żadnej ściągi i odpisałem niezbyt ściśle, bo według Kondrackiego Góry Świętokrzyskie są tak samo jak Wzgórza Radomszczańskie na Wyżynie Małopolskiej.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: paweldudek
Data: 2012-03-20 12:34:17

Jeszcze pytanie do Ad. 2.:
W rubryce "Zalicz. pkt." może się podpisać np. instruktor harcerski czy to już jest rubryka dla kogoś kto weryfikuje odznakę w oddziale?

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-20 16:54:29

W zasadzie to powinien wypełniać weryfikator, ale jak jesteś pewien, że trasa zostanie zaliczona, to możesz sam wypełnić. W zasadzie nie zalicza się powtórzeń tras na ten sam stopień odznaki, albo powtórzeń fragmentów tras i odcinków ponad limit. Jeżeli zdobywasz punkty za zwiedzanie, to w tej samej miejscowości nie możesz równolegle liczyć punktów za kilometry, a jeżeli już musisz chodzić po jednej miejscowości, to muszą to być jakieś sensowne wycieczki między dzielnicami połączone z jakimś zwiedzaniem lub rekreacją.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2012-03-21 11:12:45

Jeżeli zdobywasz punkty za zwiedzanie, to w tej samej miejscowości nie możesz równolegle liczyć punktów za kilometry, a jeżeli już musisz chodzić po jednej miejscowości, to muszą to być jakieś sensowne wycieczki między dzielnicami połączone z jakimś zwiedzaniem lub rekreacją.
Czy mógłbyś wskazać punkt regulaminu OTP, który o tym mówi? Nieznalazłem takich zapisów w aktualnej wersji zamieszonczej na stronie KTP ZG PTTK http://ktpzg.pttk.pl/otp/regotp.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-21 15:58:15

Czy jakikolwiek regulamin mówi, że obowiązuje logiczne myślenie i zdrowy rozsądek? Ponieważ nie wszyscy dają sobie z tym radę, napisałem o tym kawa na ławę. Już się spotkałem z róznymi przypadkami kombinowania. Zdarzyli się nawet sportowcy, którzy do OTP koniecznie chcieli wpisać trasy ze swoich zawodów, chociaż trudno tu uchwycić jakikolwiek związek z turystyką.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2012-03-22 12:10:43

Odznaka przyznawana jest za spełnienie wymogów zgodnie z regulaminem. Jeśli są jakieś wątpliwości, co do interpretacji to rozstrzyga je weryfikujący. Takie wątpliwości mogą dotyczyć tylko kwestii, które nie są jasno sprecyzowane w regulaminie np. zasięgu poszczególnych pasm górskich, w których można zdobywać OTP.

W kwestii zawodów to temat jest dyskusyjny. Sam fakt przebycia trasy podczas zawodów nie powoduje tego, że nie można zaliczyć punktów. Przecież podczas zawodów InO potwierdzane są punkty do OTP. Regulamin mówi, że „odznakę zdobywa się za przejścia piesze”. Pytanie, czy bieg traktujemy jako „przejście piesze”. Tu moim zdaniem jest pole do interpretacji do weryfikującego, bo nie jest to jasno sprecyzowane w regulaminie.

W przypadku zdobywania punktów za przejścia w miastach, zapytałem jaki punkt regulaminu porusza tę kwestię. Piszesz stanowczo, że nie można tego robić, więc chciałem się dowiedzieć na jakiej podstawie przyjąłeś takie założenie. Jeśli nie ma takich zapisów w regulaminie, to znaczy, że zdobywanie punktów za przejścia podczas zwiedzania jest dozwolone. W takim przypadku nie ma żadnego miejsca na interpretację weryfikującego.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2012-03-23 08:44:58

Witam po bardzo długiej przerwie :-)

Spróbuję wyjaśnić.
1. Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście. To jest zwiedzanie miasta i tylko za zwiedzanie wpisuje się punkty.
2. Rubryka 5 w książeczce OTP jest przeznaczona tylko dla weryfikatora danego stopnia odznaki. Zdobywający jej nie wypełnia!
3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.

Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone, inaczej regulamin byłby dziesięciokrotnie większy. Czy oto nam chodzi?
Zapisy w regulaminie są wyważone i jednoznaczne. Trzeba czytać ze zrozumieniem.

Pozdr. Monika P.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2012-03-23 09:47:44

Szanowni,

pisząc tak autorytarnie:
Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście
mam nie odparte wrażenie, że ma zrozumienia pojęcia miasto. Bo co to jest? Teren zwartej zabudowy? Granice administracyjne miasta? Czy inna cholera wymyślona przez Szacowne Grono Zasłużonych Weryfikatorów?

A teraz przykład, że powyższa teza jest zupełnie bez sensu:

Czy można nie zaliczyć do OTP następujących wycieczek po terenie miasta stołecznego Warszawa? I jeśli nie można to dla czego?

1. Falenica PKP - jez. Torfy - Wawer PKP
2. Wilanów - Wał Zawadowski - Fort Augustówka - Cypel Czerniakowski
3. Gagarina - Łazienki - Park Rydza - Aleja Na Skarpie - Stare Miasto - Nowe Miasto - Park Traugutta - Cytadela
Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone
A może jednak najważniejszy jest zdrowy rozsądek...

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-23 10:32:36

Dudi! Mniej więcej w tym duchu odpowiedziałem już wcześniej. Tradycyjnie zaliczamy wycieczki między dzielnicami, zwłaszcza na peryferiach, gdzie te dzielnice znajdują się w granicach miasta często przez przypadek, które nawet zamiast rady dzielnicy lub rady osiedla mają sołtysa :-)
Monice miasto myli się z centrum, gdzie zazwyczaj koncentruje się prawie wszystko, co jest ciekawe, aby zdobywać premię za zwiedzanie.
Zarówno zdobywający odznakę, jak i weryfikator muszą mieć trochę zdrowego rozsądku, żeby turystyka kojarzyła się z rekreacją, a nie masochistycznym wędrowaniem po zwartej zabudowie miejskiej.
Spotkałem w życiu różnych kombinatorów. Niedawno miałem do czynienia z "biednym" emerytem, który sobie ubzdurał, żeby zdobyć OTP chodząc szosami między dwoma miastami. Z trudem przekonałem go, że turystyka, to nie tylko chodzenie wokół własnego domu i czasem trzeba kupić jakiś bilet na autobus. Potem okazało się, że chce zostać przodownikiem i znów musiałem go przekonywać, że co to będzie za przodownik, który ogranicza swoją znajomość terenu do 20 km od domu i jak chce zostać przodownikiem, to przynajmniej musi poznać wszystkie regiony własnego województwa. Na koniec okazało się, że blacha przodownicka była mu potrzebna nie do tego, aby działać w PTTK, ale by zaszpanować przed znajomymi. Najciekawsze jest to, że kilku wielkich działaczy skakało na paluszkach wokół tego dziwaka, żeby mu dogodzić, chociaż nigdy wczesniej nie zrobił niczego pozytecznego i efekt od początku był do przewidzenia.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Amotolek
Data: 2012-03-23 19:06:17

" Najciekawsze jest to, że kilku wielkich działaczy skakało na paluszkach wokół tego dziwaka, żeby mu dogodzić,....."

Typowe dla PTTK. Może miał jakieś jeszcze inne zalety , jak odnośna Prezesa i donosił na swoich kolegów do prokuratury?
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2012-04-06 10:17:35


1. Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście. To jest zwiedzanie miasta i tylko za zwiedzanie wpisuje się punkty.
Czy możesz podać jakieś źródło, które określa takie zasady? Nie musi być regulamin OTP może być np. komunikat KTP ZG.

3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.
Na stronie KTP znalazłem treść takiego komunikatu http://ktpzg.pttk.pl/aktualnosci/komunikat_20120309.php
Reasumując, na imprezie InO można zdobyć dowolną liczbę punktów do OTP. Jedyne ograniczenie odnosi się do tego, że liczba tak zdobytych punktów nie może przekroczyć 50% ogólnej liczby punktów na dany stopień odznaki. Np. na odznakę popularną wymaga się zdobycia 60 punktów, na tą odznakę można zdobyć maksymalnie 30 punktów na imprezach InO.

Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone, inaczej regulamin byłby dziesięciokrotnie większy. Czy oto nam chodzi?
Zapisy w regulaminie są wyważone i jednoznaczne. Trzeba czytać ze zrozumieniem.
Regulamin OTP jest jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych regulaminów odznak, a mimo to nie precyzuje tak podstawowych spraw jak zdobywanie punktów za wycieczki piesze w miastach. Jeśli jest taka intencja, to wystarczy dopisać jedno zdanie do regulaminu: „Punkty za przejścia piesze nie mogą być zdobywane na ternie miejscowości z załącznika 1”.

Pytanie zatem dlaczego regulamin OTP jest tak długi, a i tak pozostawia sporo niejasności? Porównajmy regulamin OTP do regulaminu InO, który jest dużo krótszy i dużo bardziej precyzyjny - regulamin InO (10 punktów), regulamin OTP (ponad 60). Różnica jest w podejściu do zdobywania odznak. Regulamin InO zakłada dobrą wolę zdobywającego i nie wprowadza masy różnych restrykcji w formie oraz sposobie zdobywania punktów. Regulamin OTP zaś próbuje kodyfikować masę różnych ograniczeń (np. limity wieku), które powodują, że staje się on długi i mało przejrzysty. Przykładem są treści zapisów w obu regulaminów dotyczące potwierdzania punktów.

Niemniej regulamin OTP też zmienia się w dobrym kierunku. Np. usunięte zostały limity czasu zdobywania poszczególnych stopni odznaki. Ograniczenie niewiele wnosiło merytorycznie, a wydłużało regulamin i powodowało utrudnienia dla zdobywających.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-04-06 22:57:00

Regulamin OTP jest jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych regulaminów odznak, a mimo to nie precyzuje tak podstawowych spraw jak zdobywanie punktów za wycieczki piesze w miastach.
Wydaje mi się, że największym problemem jest to ciągłe kombinowanie, jak zdobyć OTP, nie uprawiając turystyki pieszej. Jak zaczynałem uprawiać turystykę, to nikomu by nie przyszło do głowy, żeby w ogóle stawiać tak sprawę, że można nazywać turystyką kwalifikowaną to, co nią być nie powinno. Równie dobrze możesz sobie kupić przyrząd do spacerowania po pokoju i liczyć wirtualne kilometry łudząc się, że to też turystyka. Brakuje jeszcze pytań od kelnerów, czy krążenie miedzy kuchnią a salą to też turystyka, bo regulamin tego nie zakazuje.
Dla tych, co upierają się, że koniecznie chcą spacerować po terenie zabudowanym, dopisano do regulaminu trochę najciekawszych miejscowości, ale od razu podano zamiast kilometrów ryczałty punktów i ich limity do poszczególnych stopni OTP.
Jest jeden wyjątek. Możesz zaliczać kilometry w mieście wtedy, gdy wychodzisz z niego poza to miasto albo przynajmniej do innej dzielnicy.
Swoją drogą dziwię się, że zamiast podać proste reguły, to regulamin zawiera kupę dydrymałów, z których nic nie wynika.
3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.
Co do imprez na orientację, to pierwotnie przypominały rajdy piesze, na których zamiast opisu trasy otrzymywało się mapę z zaznaczonymi punktami. Można było wtedy bez oporów zaliczać te imprezy do OTP. Obecnie to zazwyczaj czyste krążenie po lesie bez żadnej turystyki. Te 50 % to chyba z litości do tych, co łudzą się, że to też turystyka piesza.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Amotolek
Data: 2012-04-07 09:32:56

"Swoją drogą dziwię się, że zamiast podać proste reguły, to regulamin zawiera kupę dydrymałów, z których nic nie wynika."

Nie tylko ten jeden. Rozbudowa regulaminów jest cechą charakterystyczną dla ich twórców nie mających zaufania samym do siebie oraz nawiedzonych weryfikatorów.

Jestem głęboko przekonany, ze jest to wynik ciągłego kombinowania "tfurcuf" tych regulaminów, jak utrudnić życie przeciętnemu turyście. Bo przeciętny turysta szuka radości na szlaku, a kombinatorzy to wyjątki.

Tymczasem regulaminy w PTTK są pisane pod takie wyjątki, niepotrzebnie. Dowód: regulamin odznaki motorowej , gdzie zaufany rzecznik KTM ZG czyli przodownik może potwierdzać tylko 20 % czegoś tam, co uważam za kompletnie chore.

Albo regulamin "funkcjonowania" Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK, który stanowi wszystko co możliwe, a najmniej, że to jest sąd koleżeński, może co najwyżej "główny",
jeżeli już:-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2016-01-09 23:30:28

Odgrzewam temat bo też mam kilka niejasności.
1. W regulaminie stoi: "Małą OTP w stopniu srebrnym należy zdobywać co najmniej na terenie dwóch województw. W każdym z nich należy uzyskać co najmniej 50 pkt (...)" Czyli województwo zamieszkania i jakieś inne, skoro nie jest napisane: "na terenie dwóch województw poza woj. zamieszkania"? Jeśli tak jest jak myślę, to chyba bardziej poprawnie powinno być: "również na terenie co najmniej jednego woj. poza miejscem zamieszkania", bo wszak wszystkie punkty zdobywamy na terenie województw. W Polsce innych równoprawnych jednostek administracyjnych nie ma.
2. Czy przy zdobywaniu małych OTP nadwyżka pkt przechodzi na kolejny stopień, tak jak np. w KOT? Jeśli uzyskam odpowiedź "nie" to żeby nie tracić pkt i czasu, w takim razie wolę uzbierać od razu 910 pkt na popularną i wszystkie małe, i raz wybrać się do weryfikatora bo jak mówi regulamin: "Za zdobycie odznaki przyjmuje się spełnienie warunków jej warunków zdobycia niezależnie od daty weryfikacji". Czy dobrze rozumuję? A jeśli dobrze rozumuję to przy weryfikacji 910 pkt od razu, to czy pkt za zwiedzanie, w sumie max 185 na cztery stopnie, muszą być rozbite czasowo, czyli 15 w czasie wycieczek na stopień popularny, 20 w czasie wycieczek na st. brązowy itd, czy mogę tą zbiorczą liczbę 185 pkt zdobyć kiedy bądź?
Wiem wiem, szczególarz jestem jak komisarz Przygoda no ale myślę, że moje pytania nie są pozbawione sensu. Zacząłem się bawić w OTP więc chcę mieć jasność, której to regulamin mi nie zapewnia.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2016-01-14 22:43:06

Rozumiem, że omawiamy regulamin zamieszczony na stronie http://ktpzg.pttk.pl/
Ad.1. Warunek jest jednoznaczny. Aby zdobyć małą srebrną OTP wycieczki muszą być co najmniej w dwóch województwach (dowolnych dwóch, jednym z nich może być miejsce zamieszkania, ale nie musi), a w każdym z nich wycieczki muszą liczyć łącznie co najmniej 50 km. Pozostałe 150 km można zdobyć w dowolnych województwach, tych samych lub pozostałych.
Ad.2. Pkt. 10 regulaminu mówi wyraźnie, że na różne stopnie odznaki można zaliczać tylko całe dni wycieczkowe. Jeżeli np. mamy 99 pkt na brązową OTP, a następnego dnia przejdziemy np. 30 km, to te 29 pkt nie zalicza się na następny stopień. Jeżeli planujesz wycieczki, to należy o tym pamiętać. Jest też limit czasowy. W ciągu roku można zdobyć tylko jeden stopień, a w przypadku popularnej i brązowej oba te stopnie w ciągu roku. Pozostałe wycieczki odbyte w danym roku kalendarzowym (między 1 stycznia a 31 grudnia) po prostu przepadają. Weryfikować można hurtem kilka stopni, ale tylko w przypadku, gdy ktoś prowadził własną kronikę, a np. nie wiedział o istnieniu takiej odznaki i z zapisów w kronice wynika, że w poszczególnych okresach spełniał warunki na kolejne stopnie OTP.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2016-01-19 00:14:37

Ad.1 Rozumiem. Wychodzi na to, że się przyczepiłem jedynie stylistyki.
Ad.2 Rozumiem pierwszą część. Przy drugiej części mam niejasność, którą przedstawię na konkretnym, moim przypadku. Zdobywanie OTP zacząłem w roku ubiegłym. W bieżącym miesiącu - styczniu, wyrobiłem normę na stopień brązowy. W/g tego co piszesz to mogę sobie darować wpisywanie kolejnych wycieczek aż do końca roku. Mnie osobiście się wydaje, że tak nie jest, i że nie mogę jedynie do końca roku przekroczyć limitu 250 pkt potrzebnych do stopnia srebrnego, a już w styczniu 2017 mogę oddać książeczkę do weryfikacji.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Travelkasia
Data: 2016-01-25 17:43:55

Moim zdaniem Babek ma rację. W regulaminie jest napisane w pkt 11 " W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki.(...) Za zdobycie odznaki przyjmuje się spełnienie warunków jej zdobycia niezależnie od daty weryfikacji."

Zdobycie odznaki to akt jednorazowy, spełniłeś warunki - biegnij z książeczką do weryfikacji po odznakę. Raz w roku kalendarzowym. Natomiast zdobywanie odznaki to proces rozciągnięty w czasie, często wieloletni. Nie słyszałam, żeby ktoś ograniczał możliwość zdobywania kolejnych punktów w okresach czasu. To znaczy kiedyś tak było, ale się zmieniło zgodnie z nowym regulaminem.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2018-08-05 01:08:04

Po raz kolejny odgrzewam temat. Tym razem pytanie odnośnie pierwszego stopnia "za wytrwałość". Czy dobrze rozumiem, że każda z rocznych norm na ten stopień, to inne niepowtarzające się trasy? Czyli trasy z jednego roku nie mogę powtórzyć w roku następnym. A dopiero przy zdobywaniu "za wytrwałość II stopnia", będę mógł powtórzyć jakąś wycieczkę.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2020-06-28 15:35:08

Ponownie odgrzewam, może tym razem ktoś mnie oświeci. Tym razem pytanie: czy wycieczki po Pogórzach: Izerskim, Kaczawskim i Wałbrzyskim można zaliczyć do OTP? Regulamin OTP mówi że zalicza się wycieczki po "Pogórzu Sudeckim", jednak w podziale na regiony taka jednostka nie występuje. Są za to: "Przedgórze Sudeckie" i "Pogórze Zachodniosudeckie", a w skład tego drugiego wchodzą właśnie Pogórza: Izerskie, Kaczawskie i Wałbrzyskie. Jeżeli założyć że autorowi chodziło o Przedgórze Sudeckie, to dlaczego wymienił oddzielnie Masyw Ślęży, który jest częścią Przedgórza Sudeckiego? A może w/g autora Przedgórze Sudeckie i Pogórze Zachodniosudeckie to ogólnie "Pogórze Sudeckie"? Diabeł tkwi w szczegółach.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2020-06-28 18:19:54

Portal górski http://topo.portalgorski.pl/Pogórze-Sudeckie,Sudety,region,749 wyraźnie określa, że za Pogórze Sudeckie uważa się Pogórze Zachodniosudeckie i Przedgórze Sudeckie.
Są różne podziały geograficzne, zmienne w czasie. Modne niegdyś określenie Pogórze Sudeckie najwyraźniej wyszło z użycia. Może warto dedykować twórcom OTP poprawienie tego określenia na bardziej aktualne?

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2020-06-29 11:36:14

Są różne podziały geograficzne, zmienne w czasie.

Ostatnio (2018) opublikowano pracę z nowym podziałem regionów fizycznogeograficznych:
https://www.geographiapolonica.pl/article/item/11299.html

gdzie mamy dla Sudetów:

33 Masyw Czeski
332 Sudety z Przedgórzem Sudeckim
332.1 Przedgórze Sudeckie
332.11 Wzgórza Strzegomskie
332.12 Równina Świdnicka
332.13 Masyw Ślęży
332.14 Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie
332.15 Obniżenie Podsudeckie
332.16 Obniżenie Otmuchowskie
332.17 Przedgórze Paczkowskie
332.2 Pogórze Zachodniosudeckie
332.25 Kotlina Żytawska
332.26 Pogórze Izerskie
332.27 Pogórze Kaczawskie
332.28 Pogórze Wałbrzyskie
332.3 Sudety Zachodnie
332.34 Góry Izerskie
332.35 Góry Kaczawskie
332.36 Kotlina Jeleniogórska
332.37 Karkonosze
332.38 Rudawy Janowickie
332.4-5 Sudety Środkowe
332.41 Brama Lubawska
332.42 Góry Wałbrzyskie
332.43 Góry Kamienne
332.44 Góry Sowie
332.45 Góry Bardzkie
332.46 Obniżenie Noworudzkie
332.47 Obniżenie Ścinawki
332.48 Góry Stołowe
332.51 Pogórze Orlickie
332.52 Góry Orlickie
332.53 Góry Bystrzyckie
332.54 Kotlina Kłodzka
332.55 Rów Górnej Nysy
332.6 Sudety Wschodnie
332.61 Góry Złote
332.62 Masyw Śnieżnika
332.63 Góry Opawskie

pytań jest zresztą więcej - czy określenia z regulaminu OTP należy rozumieć jako:

- Góry Stołowe (OTP) = 332.48 Góry Stołowe (z Zaworami) + 332.47 Obniżenie Ścinawki + 332.51 Pogórze Orlickie

- Pogórze Sudeckie (OTP) = 332.1 Przedgórze Sudeckie + 332.2 Pogórze Zachodniosudeckie

- Kotlina Jeleniogórska (OTP) = 332.36 Kotlina Jeleniogórska

- Kotlina Kłodzka (OTP) = 332.54 Kotlina Kłodzka + 332.55 Rów Górnej Nysy

- Pogórze Karpackie (OTP) = 513.3 Pogórze Zachodniobeskidzkie + 513.6 Pogórze Środkowobeskidzkie + 521.1 Płaskowyż Sańsko-Dniestrzański

- Kotlina Żywiecka (OTP) = 513.46 Kotlina Żywiecka

- Kotlina Nowotarska (OTP) = 514.11 Kotlina Orawsko-Nowotarska + 514.13 Pogórza Przedtatrzanskie

- Kotlina Sądecka (OTP) =

i czy można do OTP zaliczyć:

- 513.50 Pogórze Orawsko-Jordanowskie
- 513.59 Pogórze Popradzkie

pozdrawiam
Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2020-06-29 12:18:15

miało być:

- Kotlina Sądecka (OTP) = 513.53 Kotlina Sądecka

przepraszam za zamieszanie

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2020-06-29 13:09:40

Wydaje mi się, że nie należy przesadzać z naukową dokładnością. Przeciętny turysta to nie naukowiec. Powinien decydować tzw. zdrowy rozsądek. Wycieczka powinna być przede wszystkim ciekawa, wygodna i bezpieczna. Nie powinno być takich przypadków, że jeden kilometr zaliczamy, bo jest po lewej stronie stacji, a ten po prawej to już odrzucamy, bo jakiś geograf przeprowadził granicę przez stację.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2020-06-29 22:01:30

Dokładnie tak!
Wielokrotnie podkreślałem, że regulamin OTP nie jest Polską Normą, czy podobnie ścisłym przepisem. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
Przy okazji: Piotrze najlepsze życzenia imieninowe!
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2020-06-29 23:46:42

To co zdrowy rozsądek podpowiada przy punktowaniu następującej trasy dziennej dla grupy 14-latków:

Radków - Szczeliniec Wielki - Błędne Skały - Kudowa Zdrój
długość trasy 19 km (dla porządku podejść ok. 750 m)
za zwiedzanie w sumie 20 pkt?

lub

Kazimierz Dolny - Bochotnica - Parchatka - Puławy
długość trasy 20 km
za zwiedzanie w sumie 25 pkt?

pozdrawiam
Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2020-06-30 19:23:43

Zdrowy rozsądek podpowiada mi:
w pierwszym przypadku zaliczyć sobie trasę do GOT
w drugim wypadku zaliczyć przejście piesze (zawsze jest korzystniej wybierać przejścia piesze - co jest zresztą zgodne z duchem odznaki - bo czasem zdarza się, że są już punkty na dany stopień odznaki a brakuje punktów za przejścia piesze)
pozdrawiam

ps Wałkujemy ten temat od lat
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2020-07-01 21:52:16

A mi zdrowy rozsądek podpowiada zaliczenie pierwszej trasy do GOT i OTP (zarówno kilometraż jak i pkt za zwiedzanie) i drugiej trasy do OTP (punktacja tak jak w pierwszym przypadku).
Wałkujemy temat od lat.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2020-07-02 00:13:01

Cześć.

Tak myślałem, że ktoś skontruje wypowiedź Stanisława. ;-)

Ewidentnie zdrowy rozsądek nie jest wystarczającym kryterium, bo każdy ma swój i co dla jednego jest oczywiste, to dla drugiego jest niedopuszczalne. Po to odznaki mają regulaminy aby jednoznacznie rozstrzygały one sytuacje sporne. Niestety w PTTK ciągle nikt nie pochylił się nad ujednoliceniem zapisów regulaminów różnych odznak i ostatecznym doprecyzowaniem ich. Pełna swoboda pozostawiona działaczom w komisjach ewidentnie się nie sprawdza.

Wałkujemy to od lat. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2020-07-02 10:24:35

zaliczenie pierwszej trasy do GOT i OTP (zarówno kilometraż jak i pkt za zwiedzanie) i drugiej trasy do OTP (punktacja tak jak w pierwszym przypadku)
czyli w pierwszym przypadku 39 pkt, a w drugim 45 pkt?

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dudi
Data: 2020-07-02 10:26:49

pierwszym przypadku zaliczyć sobie trasę do GOT


To po co m.in. Góry Stołowe i wymienione miejsca (w szczególności Szczeliniec Wielki) znalazły się w regulaminie OTP?
tak dla ozdoby?

Miejsc do których nie da się dojść trasą na OTP jest całkiem sporo - ciekawe co przyświecało Twórcom regulaminu OTP, że zostały w nim umieszczone?

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2020-07-02 14:34:41

To po co m.in. Góry Stołowe i wymienione miejsca (w szczególności Szczeliniec Wielki) znalazły się w regulaminie OTP?
Dawno, dawno temu, gdy PTTK rozkwitało, a w górskich oddziałach działały Komisje Turystyki Pieszej, komisje te chciały mieć blisko domu jakiś teren do wycieczkowania i organizacji swoich imprez pieszych, a formalnie nie-górskich. Na dokładkę niektóre Oddziałowe Komisje Turystyki Górskiej nie były zainteresowane objęciem opieką imprez, których trasy nie odpowiadały w całości trasom punktowanym do GOT. No to przysłowiowym krakowskim targiem dodano do regulaminu niektóre niższe grupy górskie, a przy okazji również te szczyty, które tradycyjnie były punktowane do GOT.
Teraz minęło już na tyle dużo czasu od tych nieco wydumanych problemów wewnątrzorganizacyjnych, że pojawiają się pytania, skąd się to wzięło. Nie pierwszy i nie ostatni dziwoląg spod znaku PTTK. I tu nasuwa się dygresja, że skoro PTTK nie umie rozsupłać tak błahych problemów, to jak można liczyć, że rozwiąże jakikolwiek trudniejszy problem?

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: JanMaciej...
Data: 2020-07-02 16:47:18

I tu nasuwa się dygresja, że skoro PTTK nie umie rozsupłać tak błahych problemów, to jak można liczyć, że rozwiąże jakikolwiek trudniejszy problem?
Czy można liczyć - PTTK liczy na Towarzystwo :-)
a jak będzie, okaże się jesienią obecnego roku.
https://viikongres.pttk.pl/
PTTK liczy też na to, że w Towarzystwie dokona się weryfikacji odznak krajoznawczych, ich założeń programowo-organizacyjnych, a przede wszystkim ich wielorakich funkcji społecznych. Oczekuje się, że mogą powstać nowe odznaki pozwalające pięknie dokumentować patriotyczne więzi z Polską konkretnym regionem, ojcowiznami. Wspólnie będą się przenikać prace nad kanonami i nowelizacją systemu regionalnych odznak krajoznawczych. Refleksji i późniejszym działaniom w tym zakresie między innymi służy książka Zbigniewa Lewandowskiego.
Kiedyś było prościej,
REGULAMIN GÓRSKIEJ ODZNAKI TURYSTYCZNEJ P.T.T
cz. III § 4. Wycieczki, których trasy nie są zgodne z listą punktowanych wycieczek nie będą weryfikowane.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2020-07-02 17:03:37

W odpowiedzi na kilka poprzedzających postów.

Przede wszystkim: limit dzienny zdobytych punktów do OTP dla osoby czternastoletniej (jak w przykładzie) to 20. Więc albo zwiedzanie, albo przejście i dlatego wskazałem rozwiązania, które mi się nasuwają. Czyli zdrowy rozsądek w ramach regulaminu a nie zamiast.

Zaliczanie sobie za jedno przejście punktów do GOT i OTP uważam za „niehonorowe” (to takie pojecie z minionej epoki, z której pochodzę). Jeśli ktoś uważa inaczej – to też się od tego niebo nie zawali.

Propozycja umieszczenia zapisu w regulaminie OTP uznającego takie dwoiste zaliczanie punktów za niedopuszczalne została uznana za martwy przepis („bo jak to zweryfikować, czy ktoś tej trasy nie wpisał do GOT?”) i – upadła. Może wrócić do tego? Ale czy warto? Co na tym zyskujemy?

Wyobrażam sobie to tak: ten czternastolatek ma już zgromadzone 80 punktów na małą brązową na nizinach i jest gdzieś blisko Gór Stołowych. A w regulaminie OTP mówią mu – idź na Szczeliniec i Błędne Skały, zwiedzisz piękne miejsca i dostaniesz za to 10 punktów. Zachęta. Może przy okazji zachęci się też do zdobywania GOT.

Powód umieszczenia terenów górskich w regulaminie OTP już wyjaśnił Piotr. Dodam, że wczasach gdy GOT można było zdobywać dopiero w wieku nastoletnim OTP było kompromisową propozycją dla dzieci. Podobnie zresztą ze zwiedzaniem miast, które włączono do OTP zanim ktoś pomyślał o odznace krajoznawczej.

Czasy się zmieniają, można rozważyć usunięcie spornych terenów z regulaminu OTP. A co na tym zyskamy? Biurokratyczny porządek?

Tym niemniej sprawa jest prosta: skierować wniosek o zmiany do Komisji TP i przy najbliższej nowelizacji wniosek będzie rozważony. Bo najczęściej kończy się na paru postach na Forum.

pozdrawiam
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Babek
Data: 2020-07-02 19:26:56

Biję się w pierś. Regulamin określa limit dzienny punktów, a ja byłem przekonany że chodzi o kilometry. Mea culpa.

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dżordż
Data: 2020-08-21 21:36:57

Zaliczanie sobie za jedno przejście punktów do GOT i OTP uważam za „niehonorowe” (to takie pojecie z minionej epoki, z której pochodzę). Jeśli ktoś uważa inaczej – to też się od tego niebo nie zawali.
Skoro regulamin na to zezwala - i to dość jednoznacznie - to percepcja niehonorowości jest już kwestią chyba wyłącznie indywidualną. Ja np przemaszerowałem parę tysięcy kilometrów zanim "odkryłem" istnienie OTP i PTTK (z GOT zresztą to samo), więc chyba mi ręka nie zadrży jak na trasie świętokrzyskiej wpiszę trasę w obie książeczki ;-)

Ale inne pytanie. Chyba oczywiste w świetle regulaminów, ale dla upewnienia się:
Młody ma srebrne siedmiomilowe buty, mniej niż 10 lat.
W danym roku zbiera, powiedzmy, 230 pkt za wycieczki piesze.
W praktyce oznacza to, że zdobywa złote siedmiomilowe buty i ma 30pkt górką na popularną OTP w kolejnym roku, tak?
Ewentualnie rezygnuje z siedmiomilowych butów i zgarnia popularną i brązowa OTP, zachowując 70pkt na poczet srebrnej OTP?
Chodzi mi o to, że trochę szkoda tych "straconych" punktów nadwyżki nad złotymi siedmiomilowymi butami.
Arek

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Stanisław Łuć
Data: 2020-08-24 18:11:46

Skoro przemaszerowałeś parę tysięcy kilometrów, to co stoi na przeszkodzie, żeby rozpisać osobne trasy na GOT i OTP?
Młody ma srebrne siedmiomilowe buty, mniej niż 10 lat.
W danym roku zbiera, powiedzmy, 230 pkt za wycieczki piesze.
W praktyce oznacza to, że zdobywa złote siedmiomilowe buty i ma 30pkt górką na popularną OTP w kolejnym roku, tak?
Tak, zgadza się.

Co do dalszej części: jest to w sprzeczności z punktem 6 regulaminu OTP.

A jeśli Ci żal „straconych” punktów to czyń tak jak Ci indywidualna „percepcja niehonorowości” dyktuje. Jak już pisałem niebo się od tego nie zawali.

Pozdrawiam
Staszek
Staszek odszedł od nas 1 października 2020.
Pożegnanie Staszka:
https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=43750

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Dżordż
Data: 2020-08-24 18:22:56

Uwaga o straconych punktach odnosiła się do juniora, nie do mnie.
Mi tam niespecjalnie szkoda czy nie szkoda - stosuję się literalnie do regulaminów i tyle.
Odznaki PTTK "odkryłem" akurat pod koniec okresu swojej największej aktywności pieszej i górskiej. Gdybym zbierał punkty od początku, małe złote odznaki miałbym już jakoś na przełomie stuleci, a w praktyce to i tu i tu mam dopiero małe srebro ;-)

Co do odznaki "W Góry" - beznadziejny jest regulamin dla tych dziecięcych stopni...
Pogadam jeszcze z kilkoma weryfikatorami, może coś wymyślą, żeby maluch nie tracił aż tylu punktów (?).
Arek

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: KROKIK
Data: 2023-06-21 15:11:13

dzień dobry,

nawiązując do Siedmiomilowych Butów - czy córka może zdobyć w jednym roku „Srebrne Buty” oraz „Złote Buty”?
Uzyskanie 80 pkt. w jednym nie jest problemem.

Dziękuję

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: mboro
Data: 2023-06-22 01:56:37

"W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki. Wyjątek stanowi zdobycie popularnej oraz małej brązowej OTP. Przez „zdobycie odznaki” przyjmuje się spełnienie warunków jej zdobycia niezależnie od daty weryfikacji."

No i należy pamiętać o limitach dziennych:
8 km dla Srebrnych Butów
12 km dla Złotych Butów
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: cziken
Data: 2023-07-30 15:22:42

No dobra...

To teraz kto mi napisze, czy np. Szklarska Poręba i okolice " łapie " się z nie którymi trasami do OTP, czy też nie...Trasa przez Szklarska do Kochanowski i nad Szklarki łapie się czy nie, to samo
szlak do Chybotka i do Złotego Widoku, czy do Zakrętu Śmierci???

Przedgórze Sudeckie od do?
Kotlina Jeleniogórska od do?

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: cziken
Data: 2023-07-30 15:34:12

I jeszcze jedna sprawa.
Jak liczyć trasy ,które są zaliczane do GOT i OTP.
Liczyć według ksiazeczki wykazu szlaków GOT,czy według OTP.Mowimy oczywiście o liczeniu do OTP???

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: mboro
Data: 2023-07-30 20:04:23

IMHO Szklarska Poręba to częściowo Karkonosze i częściowo G. Izerskie, więc żadne kilometry nie wchodzą w grę.

Jedyne pkty do OTP za Szklarską Porębę można zdobyć za 'zwiedzanie' (max. 5) - np. Zakręt Śmierci, wodospady (Szklarki i Kamieńczyka), może Chybotek, jakieś muzeum.

Punkty OTP za zwiedzanie i tak na koniec zatwierdza i ew. ucina weryfikator.
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: mboro
Data: 2023-07-30 20:09:19

Do OTP liczysz tylko km.

I taka trasa w Masywie Ślęży:

Przełęcz Tąpadła - Polana z dębem - Ślęża (żółtym) - i dalej niebieskim: Olbrzymki - Skalna - Przeł. Tąpadła.

dały odpowiednio
7 km (pkt.) OTP
oraz 19 pkt. GOT

---

Inna trasa w Masywie Ślęzy:

Przeł. Tąpadła - Rozdroże Holtei'a (czarnym) - Sulistrowiczki - Przeł. Słupicka (czerwonym) - G. Radunia (granica rezerwatu, bo wejscie na szczyt skasowano) - Przeł. Tąpadła (niebieskim).

dały:
11 km (pkt.) OTP i 15 pkt. GOT

---

I jeszcze jedna trasa w Masywie Ślęży:

Przejście ścieżki edukacyjno-przyrodniczej Wzgórz Kiełczyńskich daje 6 km (pkt.) OTP i 9 pkt. GOT.

---

Generalnie więcej punktuje się GOT, bo oprócz dodatkowych punktów za podejścia, dostaje się punkty za przejście tego samego odcinka w przeciwnym kierunku.

Pzdrwm.
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: mboro
Data: 2023-07-30 20:22:18

Errata: za pierwszą trasę (Tąpadła - Ślęża - Olbrzymki - Tąpadła) zdobywa się 10 pkt. (nie 19).

X)
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna, mała brązowa
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa, mała srebrna
i inne ;)