Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  
FORUM: strona główna • informacje i zasady • 100 ostatnich wiadomości • wyszukiwarka • nowa wiadomość
LUDZIE: strona główna • dołącz do nas • więcej o logowaniu
RÓŻNE: strona główna PTTK • FAQ • netykieta • kontakt • odzyskaj hasło

Dział: Imprezy PTTK

To już było!!!

wszystkich wiadomości w wątku: 7

To już było!!!

Autor: Przodownik 1811 [80.50.130.222]

Data: 2003-03-23 23:02:50

czyli granice w górach powyżej 1000 m n.p.m. i 600 m n.p.m. w parkach
narodowych itp. No więc się napisało...

http://ksp.republika.pl/fotki/o_upraw.jpg

i zniesiono...

Potem nastąpił okres względnej normalności w latach 1990 -
1997 .........

I myśleliśmy:

"Ale to już było
I nie wróci więcej..."

I znów wprowadzono...

http://ksp.republika.pl/rozporzrm.htm

wprowadzono (...) i wprowadza się... i ogranicza się rolę kadry programowej PTTK... I wiąże się ręce organizatorom imprez w górach...

Mnie już ręce opadają...

Może młodsi by się tym zajęli i napisali?
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Piotr Rościszewski [195.82.160.150]

Data: 2003-03-24 07:50:42

Już o tym gdzieś pisałem na tym Forum, ale powtórzę. Ustawa o kulturze fizycznej ani razu nie przytacza słowa "turystyka", a dość szczegółowo wymienia, czego dotyczy. Uważam, że rozporządzenia, które rozszerzają zakres stosowania tej ustawy na turystykę, nie mają mocy prawnej! Są dwa wyjścia:
1. Sejm sam może rozszerzyć stosowanie ustawy o kulturze fizycznej na turystykę, dodając stosowne punkty i paragrafy
2. Odpowiedni sąd powinien anulować rozporządzenie wydane niezgodnie z prawem, co w konsekwencji sprowadza się do rozpoczęcia procedury podanej w pkt. 1.
Dziwię się, że ZG PTTK po tylu latach jeszcze tego nie zauważył i nie robi stosownej awantury. Cały czas dyskutujemy nad "prawem", które w swojej istocie jest bezprawiem.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na inny aspekt tej sprawy. Ustawa o kulturze fizycznej wymaga od organizacji, aby ta obowiązkowo ubezpieczała swoich członków! Nie można samemu przyznawać się, że powyższa ustawa obowiązuje w zakresie przewodnictwa i szlaków wymienionych w załączniku do rozporządzenia do ustawy, a równocześnie nie dostrzegać tego, co napisano w samej ustawie!
Lechu
Tobie ręce odpadają dopiero teraz, a tymczasem cały ZG powinien już dawno chodzić bez rąk.
Pozdrowienia
Piotr
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Kuba [217.67.192.24]

Data: 2003-03-24 09:18:37

Sąd nie może "anulować" aktu prawnego.

Art. 54 ust. 3 ustawy o kulturze fizycznej:

"Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących sie i uprawiających sporty wodne, a także obowiązki osób prawnych i fizycznych, o których mowa w ust. 1 i 2.
[ tzn. administracji, samorządu, dyrekcji PN oraz prowadzących działalność w zakresie kultury fizycznej w górach i w wodzie ]

Mi wydaje się to - formalnie - wystarczającą delegacją,
ZG pewnie również,
a z całą pewnością uznali tak prawnicy kancelarii RM.

Jeśli natomiast w Waszym ( Lech, Piotr ) mniemaniu nie jest to prawidłowe,
to zamiast tracić czas na pisanie
( setny raz tego samego )
na Forum ( które spośród władz PTTK mało kto czyta )
napiszcie do RPO, który wspólnie z TK załatwi sprawę i wszystko będzie dobrze.

Ileż można bezproduktywnie babrać się w tym samym bajorku, wiedząc, że to i tak nic nie zmienia, a zmienić wszak można ( postarać się przynajmniej ) ale inaczej?

Serdecznosci

Kuba
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Piotr Rościszewski [195.82.160.150]

Data: 2003-03-24 19:26:16

O ile mnie pamięć nie myli Rada Ministrów wydaje rozporządzenia w oparciu o obowiązujące ustawy. Nie może wydać rozporządzenia niezgodnego z ustawą lub nie opartego o żadną ustawę. W przypadku stwierdzenia, że takie działanie miało miejsce bodajże Sąd Konstytucyjny wydaje orzeczenie o nieważności rozporządzenia.
To, czy jakiś sąd może lub nie może anulować rozporządzenia jest marginesem całej sprawy. Jakoś nie widzę uzasadnienia, że rozporządzenie o bezpieczeństwie uprawiania turystyki w górach mogło być wydane w oparciu o ustawę o kulturze fizycznej, w której nie ma słowa o turystyce.
Pozdrowienia
Piotr
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Kuba [217.67.192.24]

Data: 2003-03-25 08:13:39

"Jakoś nie widzę uzasadnienia, że rozporządzenie o bezpieczeństwie uprawiania turystyki w górach mogło być wydane w oparciu o ustawę o kulturze fizycznej, w której nie ma słowa o turystyce."

Rozporządzenie jest o bezpieczeństwie osób przebywajacych w górach.

Jeśli stwierdzisz,
że osoby uprawiające turystykę w górach
nie są osobami przebywającymi w górach,
będzie to twierdzenie
o iście kopernikańskiej doniosłości.

Co więcej,
w chwilę potem jak napiszesz o tym na forum,
na owo nieszczęsne rozporządzenie rzucą się, jak wygłodniałe sępy,
zarówno Safjan jak i Zoll
- wszak oczywiście pasjami i regularnie zaczytują się obaj we wszystkim,
co sobie tutaj o przepisach farmazonimy.

Naturalnie jednocześnie nastąpią także spektakularne zmiany
we władzach PTTK, jego strukturze i sposobie działąnia
- wiadomo jak doniosłe znaczenie mają dla Towarzystwa posty z niniejszego forum, z jaką trwogą cały ZG śledzi każdą krytyczną wypowiedź, jak opiniotwórcze są nasze gawędzenia.

Kurczę,
a może by tak napisać też coś o sytuacji w Iraku?
Od razu wszystko będzie słodko i miło...

Uściski

Kuba
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Piotr Rościszewski [195.82.160.150]

Data: 2003-03-25 10:10:59

Kubo!
Zadałem pytanie, którego chyba nie zrozumiałeś. Ja pytem co turystyka w rozporządzeniu ma wspólnego z kulturą fizyczną w ustawie, a Ty odpowiadasz, że bezpieczeństwo w górach! Faktycznie farmazonisz, tylko nie mieszaj mnie do tego poziomu dyskusji.
Pozdrowienia
Piotr
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: To już było!!!

Autor: Kuba [217.67.192.24]

Data: 2003-03-25 11:10:07

"Ja pytem co turystyka w rozporządzeniu ma wspólnego z kulturą fizyczną w ustawie..."

- miejsce przebywania, do którego odnosi się wyraźna delegacja ustawowa
nakładająca na RM obowiązek wydania rozporządzenia

"...tylko nie mieszaj mnie do tego poziomu dyskusji."

Ależ sam ( i to w jakim towarzystwie.. )
się doń mieszasz Piotrze.
Powtarzam: dyskutuj z RPO.
Piętnowanie tego samego setny raz na forum nic nie zmienia.

Pozdrawiam serdecznie

Kuba
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

© Łukasz Aranowski 2002-2017
Forum działa pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie