Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Beskid Żywiecki- bibliografia

wszystkich wiadomości w wątku: 18
data najnowszej wiadomości: 2007-12-23

Temat: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Hegemonia
Data: 2007-12-14 19:26:59

Witam!

porwałam się z zapałem na temat "Folklor góralski i różne sposoby jego przedstawiania w literaturze i innych dziedzinach sztuki" myśląc o mojej prezentacji maturalnej z j.polskiego. jednak próbując skompletować sensowną bibliografię trafiłąm na przeszkodę- interesujące mnie pozycje są zupełnie niedostępne. szczególnie w śląskich bibliotekach i księgarniach.

być może potraficie mi wskazać warte uwagi książki? gdy będę miała większy wybór tytułów, łatwiej mi będzie szukać.

w prezentacji myślę posłużyć się "zbójnikami karpackimi" (jako że ta książka jest łątwa do uchwycenia), poszukiwałam "folkloru górali żywieckich" Marii Romowicz, zastanawiałam się, czy nie przemycić jakiejś myśli z "historii filozofii po góralsku" Tischnera.

wiele informacji(dotyczących mojego tematu) można znaleźć w internecie. ale dla mnie jest to mało wiarygodne źródło, dlatego na wstępie je odrzuciłam.

liczę na Waszą pomoc!

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: lucyna
Data: 2007-12-14 19:48:45

Na forum bieszczadzkim przygotowuję bibliografię bieszczadzką. Nie wiem czy jesteś zainteresowana naszymi stronami. Jezeli tak to wejdź na nasze forum. Może będziemy w stanie Ci pomóc.

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Krzysztof Koterba
Data: 2007-12-15 11:51:37

Na temat folkloru góralskiego znam kilka książek, ale są to raczej opracowania naukowe niż literatura piękna, a o taką pewnie bardziej ci na j. polski chodzi. W każdym razie z takich dobrych opracowań mógłbym Ci polecić:
J. Kamocki - "Z etnografii Karpat polskich" (znam dwa wydania)
U. Janicka-Krzywda - "Rok karpacki - obrzędy doroczne w Karpatach Polskich"
Te dwie pozycje dostępne raczej na Allegro lub w antykwariatach.
Dalej - "Beskid Żywiecki - przewodnik", Wyd. Rewasz, Pruszków 2006 - tam teksty U. Janickiej-Krzywdy, w tym rozdział "Śladami zbójnickich kompanii".
Poszukałbym też tekstów Jacka Kolbuszewskiego np. w "Wierchach", który napisał sporo o górach w literaturze i malarstwie, to pewnie i o folklorze góralskim coś się znajdzie. Spis treści niektórych roczników "Wierchów" możesz zobaczyć tu: http://www.cotg2.gory.info/wierchy.htm
Jest też taki zbiór tekstów pt. "Romantyczne wędrówki po Galicji", Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987, gdzie pewnie znajdziesz również sporo źródłowych tekstów dotyczących folkloru góralskiego.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek :-)

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Basia Z.
Data: 2007-12-15 13:46:44

Ja też polecam teksty Urszuli Janickiej-Krzywda.
Trochę atrykułow rozrzuconych jest w prasie popularnej - publikowała np. w "n.p.m." (w których konkretnie numerach do odnalezienia na stronie www.npm.pl)

Jej teksty mają tą wielką zaletę, że są nietrudne i pisane prostym nie naukowym językiem.

Dotyczą np. zwyczajów pasterskich, zbójnictwa itd.

Myślę że do prezentacji maturalnej, która z założenia ma trwać 20 min wystarczy opracowanie kilku (4-5) tekstów.

W przeciwieństwie do Lucyny zdecydowanie nie polecam w tym temacie tekstów dotyczących Bieszczadów lub Beskidu Niskiego.
Ogólnie etnografia tamtych terenów jest bardzo ciekawa ale dotyczy całkiem innych grup etnograficznych - Łemków i Bojków (w wielkim uproszczeniu - pochodzenia ukraińskiego), więc na nic Ci się nie przyda.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Basia Z.
Data: 2007-12-15 13:54:19

I tak w ogóle - ponieważ widzę, że jesteś ze Śląska - proszę o kontakt na priv.

Jestem z Chorzowa i mogę wypożyczyć coś ze swojej biblioteki.
W prawdzie znacznie więcej posiadam testów dotyczących folkloru Górali Podhalańskich, ale może i dla Górali Żywieckich coś się znajdzie.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: lucyna
Data: 2007-12-15 16:56:03

Oczywiście masz na myśli tołhaji i Czerwoną Oberżę w Hołuczkowie.

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Gieno
Data: 2007-12-15 20:55:02

porwałam się z zapałem na temat "Folklor góralski .....
Witam.
Gdybyś na przykład wybrała Beskid Śląski to osobiście proponuję jeszcze inne rozwiązanie, czyli z kontaktować się z p. Małgorzatą Kiereś dyrektorem Muzeum Beskidzkiego W Wiśle lub z Kasią Rucką z Muzeum „Na Grapie” w Jaworzynce. Wiem, że już pomogły nie jednemu.
Pozdrawiam
Gieno

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Hegemonia
Data: 2007-12-16 14:27:45

dziękuję bardzo za informacje!

mój temat dotyczy "folkloru góralskiego", co tak włąściwie, nie precyzuje mi, o której konkretnie grupie mam mówić. dlatego chcę się skupić na Beskidzie Żywieckim, tudzież włąśnie Śląskim.

temat pozornie prosty, jednak to temat rzeka. a z tej rzeki trudno wyłowić to, co zainteresuje szanowną komisję. tak.. bo obecnie matura nie jest sprawdzeniem umiejętności ucznia i jego wiedzy, a sprawdzeniem, czy potrafi "prawidłowo wypełnić akrusz" czy właśnie, powiedzieć to, co komisja chce usłyszeć. takie czasy..

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Amotolek
Data: 2007-12-16 17:10:25

bo obecnie (....) nie jest sprawdzeniem umiejętności (...) i jego wiedzy, a sprawdzeniem, czy potrafi "prawidłowo wypełnić akrusz" czy właśnie, powiedzieć to, co komisja chce usłyszeć. takie czasy..
No to tak jak tu na forum! jak Cię 3-Sowa "komisja" zaakceptuje, a do tego prawidłowo odpowiesz, tak jak im pasuje i tylko to co sami chca usłyszeć, to jesteś "swoja". Do tego jak wypowiedź posmarujesz odpowiednio słodką wazeliną, no to super!
Swoje zdanie odrębne możesz mieć wyłącznie dla siebie! Nigdy go tu nie wypowiadać! Inaczej dorobią Ci "gębę" (czyli "wizerunek"), a po swoich puszczą kurędę mailem takiej treści , że gdybyś ją przeczytała, to gorzej niż inkwizycja!:-(. Homo homino lupulus es. Pozdrowienia i sukcesów turystycznych. ANT:-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Gieno
Data: 2007-12-16 22:34:21

Nie napiszę znowu, że witam, bo liczę, że ktoś ten debilny precedens wypowiedzi na tutejszym Forum ukróci a liczę na admina. Wpierdal..ie się człowieka typu „ptasia grypa Condijos” jest już nie do zniesienia. Ja na jego miejscu po takim rozczarowaniu braku kariery w PTTK kupiłbym parę metrów sznura i bym się powiesił a honor by mi nie pozwolił na zatruwanie swoimi głupimi wątkami życia innych forumowiczów. Czy nikt nie widzi, że facet poważnie potrzebuje konsultacji jakiejkolwiek jednostki psycho. Może to być psychiatra lub psycholog, ale głosuję za psychiatrą.
Oczywiście ta moja wypowiedz nic nie zmieni u tego faceta i na pewno cos znowu konstruktywnego wymyśli i wszyscy będą mieli ubaw. Założę się, że nie jedna osoba myśli tak jak ja, ale nie chce się narazić motorniczemu Condijos.
Trudno jakoś zniosę jego obelgi wobec mnie.
Gieno

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-12-17 08:28:21

Nie napiszę znowu, że witam, bo liczę, że ktoś ten debilny precedens wypowiedzi
Nie uważam, aby to był jakiś szczególny precedens, a tym bardziej "debilny". Twój problem polega na tym, że po prostu nie rozumiesz języka satyry i senśu ukrytego w podtekście tych wypowiedzi.
Czy nikt nie widzi, że facet poważnie potrzebuje konsultacji jakiejkolwiek jednostki psycho. Może to być psychiatra lub psycholog, ale głosuję za psychiatrą.
Zapewne wielu by potrzebowało jakiejś terapii, ale od stawiania diagnozy są specjaliści, a nie domorośli paraterapeuci czy innej maści forumowi uzdrowiciele.

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2007-12-17 09:58:14

Witam!
No to tak jak tu na forum! jak Cię 3-Sowa "komisja" zaakceptuje, a do tego prawidłowo odpowiesz, tak jak im pasuje i tylko to co sami chca usłyszeć, to jesteś "swoja". Do tego jak wypowiedź posmarujesz odpowiednio słodką wazeliną, no to super!
Antoni! Całkowicie się przychylam do zdania Eugeniusza. Wpierniczyłeś się w bardzo sensowny i merytoryczny wątek. Dziewczyna wybrała sobie bardzo ciekawy temat pracy maturalnej, poprosiła o pomoc, kilka osób wskazało pozycje, które ja również chciałbym przeczytać - jednym słowem wątek jest wartościowy. I nagle bach - Twój bełkot...

Toleruję Twoje wypowiedzi w oddzielnym wątku, który sam sobie założyłeś. Możesz mi tam dogryzać ile wlezie. Możesz pastwić się nade mną jak chcesz - byle w zgodzie z regulaminem. Jednak nie będę dłużej tolerował Twoich wstawek w wątkach merytorycznych.

Otrzymujesz ostrzeżenie i proszę abyś potraktował je BARDZO POWAŻNIE.

Pozdrawiam,
Łukasz

PS. 1. Każda następna wypowiedź na ten temat w tym wątku zostanie usunięta.
Ł.

PS. 2. Pozostałych dyskutantów proszę aby nie zniechęcali się tym drobnym incydentem. Hegemonio - relacjonuj nam postęp prac nad tym - bardzo oryginalnym jak na pracę maturalną - tematem.
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Basia Z.
Data: 2007-12-18 11:09:40

Pani Kiereś akurat wydała nową książkę:
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4769253.html

Pozwolę sobie przekleić, bo z "Gazety" zniknie za kilka dni:
Powstała książka o góralskich zwyczajach

Dlaczego przebrana na biało baba omiata gęsim piórem wnętrza domów, komu beskidzki gospodarz musi nabić na szablę kawałek słoniny i kiedy po wsiach chodzono z Jozefkiem - tego wszystkiego dowiemy się z nowej książki Małgorzaty Kiereś.
Małgorzata Kiereś jest osobą powszechnie znaną w Beskidzie Śląskim. Pochodząca z Istebnej góralka jest etnografką, kierowniczką Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, członkinią jury festiwali folklorystycznych i ich konferansjerką, a przede wszystkim badaczką i wielką miłośniczką kultury górali beskidzkich i Śląska Cieszyńskiego. Zajmuje się tym przez całe życie, dlatego nikt nie posiada takiej wiedzy o tutejszych zwyczajach i obrzędach jak ona. Teraz podzieliła się nią w swojej nowej książce "Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-słowacko-czeskim". - Tytuł brzmi bardzo naukowo, ale książka jest napisana w taki sposób, aby każdy mógł ją przeczytać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy - przekonuje Kiereś.

Książka opisuje ogromne bogactwo obrzędów kultywowanych od wieków przez górali żyjących w Beskidach u zbiegu granic Polski, Czech i Słowacji. Przeczytamy tu np. o słowackim zwyczaju chodzenia lucek, czyli przebranych na biało bab, które, omiatając gęsim piórem dom, miały odpędzać złe duchy. Dowiemy się o karnawałowym mięsopuście, w czasie którego po domach chodzili przebierańcy z szablą, na którą gospodarze musieli nadziać kawałek słoniny, czy adwentowym chodzeniu z Jozefkiem po domach, nawiązującym do szukania przez św. Józefa schronienia dla brzemiennej Maryi.

Etnografka nie pracowała nad książką w bibliotekach, ale pod strzechami. Wędrując po wioskach, wstępowała do chałup i długo rozmawiała z gospodarzami o obrzędach w ich rodzinach. Takich rozmów przeprowadziła kilkaset. Z każdej wyniosła coś nowego - tym bardziej że są to tereny bardzo zróżnicowane religijnie, co wpływało na urozmaicenie zwyczajów. - To ludzie wybudowali świat tej książki - dodaje Kiereś.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Tej książki jeszcze nie znam, ale znam panią Kiereś (kilka razy prowadziła na naszym kursie przewodnickim zajęcia z etnografii) i z czystym sumieniem mogę polecić.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Hegemonia
Data: 2007-12-21 20:57:18

po raz kolejny bardzo dziekuję za wszelkie informacje.

w gorączce przedświątecznej i ciągłym braku czasu udało mi się podjąć piękne postanowienie na przerwę świąteczną- bliskie zapoznanie się ze "zbójnikami karpackimi" Urszuli Janickiej-Krzywda, oraz z przecudnej urody anegdotami z Zawoi, pisanymi gwarą babiogórców ("Sumiynnie- tak było" Stanisława Raka). skorzystam również z uprzejmości nauczycielki, która zgodziła się udostępnić mi materiały z kursu przewodnickiego. tyle mam na dobry początek. włąściwie, za dobrze on nie wygląda, ale jestem optymistycznie nastawiona.

nie wiem, kiedy znów zagoszczę na forum, dlatego już dzisiaj życzę wszystkim wesołych świąt oraz osiągania jak najwyższych celów w przyszłym roku (nie tylko tych, będących pierwowzorem mapy).

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Hegemonia
Data: 2007-12-22 17:16:48

hmm.. nie można edytować postów, więc piszę w nowym.

pod "zbójnikami karpackimi" dla mnie kryje się "niespokojne karpaty czyli rzecz o zbójnictwie". nie chcę wprowadzać zamieszania, a w skrócie są to dla mnie "zbójnicy ...".

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-12-23 08:24:01

Jeszcze dwie pozycje na ten temat chciałbym Ci zasugerować:

Poczet harnasi karpackich - Janickiej, wyd Kraj w latach 80-tych
i
O bieszczadzkich zbójnikach - Stanisław Orłowski, wydane przez SKPB Katowice, ok. 1988

Powodzenia,
Tomek D

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: Tomek Dygała
Data: 2007-12-23 08:29:23

Poczet harnasi karpackich
LINK

(to nie moja aukcja)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Beskid Żywiecki- bibliografia
Autor: lucyna
Data: 2007-12-23 14:07:42

Polecam "źródło" "Regestr złoczyńców grodu sanockiego 1554-1638"> jego fr są dostępne w różnych postaciach m.in na ich podstawie nakręcono serial. Na regestrze opiwera też swoje "Opowieści i legendy beskidzkie", "Opowieści i legendy karpackie", "Opowieści i legendy bieszczadzkie" Andrzej Potocki.