Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Szlaki - czy na zawsze takie?

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2007-04-25

Temat: Szlaki - czy na zawsze takie?
Autor: andrjusza
Data: 2007-04-24 09:16:19

Mam pytanie, czy raz ustalone szlaki, są co jakiś czas "przewietrzane", czy jest tak, że jak już raz ktoś wyznaczy jakiś szlak, to potem tylko poprawia się oznakowanie świeżą farbą?

Temat: Re: Szlaki - czy na zawsze takie?
Autor: Basia Z.
Data: 2007-04-24 09:53:17

Jak najbardziej są zmieniane.

Zerknij np. na stronę:

http://www.jura.art.pl/pl/turystyk.php?go=szlakip

Tam są opisy szlaków jurajskich z zaznaczonymi miejscami, gdzie w ciągu ostatnich mniej więcej dwóch lat były zmiany.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Szlaki - czy na zawsze takie?
Autor: Wachmistrz
Data: 2007-04-24 10:20:21

W zasadzie nie zmienia się przebiegów (a przynajmniej nie powinno) szlaków dla fantazji. Natomiast zawsze mogą wystąpić sytuacje, kiedy poprostu należy zmienić przebieg (zmiana własności gruntów, położenie asfaltu na drodze) i wtedy się to robi. Czasem też zmienia się przebieg jeśli w pobliżu pojawi się coś godnego uwagi (nowe schroniko np). Natomiast nie powinno się tego robić "sztuka dla sztuki" bo to byłby tylko kolejny przyczynek do pogłębienia bałaganu w tej dziedzinie. Pozdrawiam

Temat: Re: Szlaki - czy na zawsze takie?
Autor: Zenit
Data: 2007-04-25 11:16:36

Witam.
Mam pytanie, czy raz ustalone szlaki, są co jakiś czas "przewietrzane", czy jest tak, że jak już raz ktoś wyznaczy jakiś szlak, to potem tylko poprawia się oznakowanie świeżą farbą?
Odnawianie szlaku nie polega li tylko na położeniu nowej farby na stare znaki. Sposób odnowy szlaku zależy od jego stanu, czytelności w terenie, widoczności samych znaków i ewentualnie niewielkiej korekty jego przebiegu w związku z pojawiającymi się nowymi ścieżkami czy drogami leśnymi powstałymi wskutek np. prac leśnych (głównie wycinki - nierzadko przez nikogo nie kontrolowanej). Także nowe elementy turystyczno – krajoznawcze pojawiające się w pobliżu szlaku mogą spowodować niewielką zmianę jego przebiegu. Przeniesienie fragmentu szlaku może być także związane ze zmianą statusu prawnego danego terenu gdy określony obszar uznany zostanie za prawem chroniony. Ma to także miejsce w sytuacji prowadzenia prac mających na celu odbudowanie elementów ekosystemu. Jak więc widać przebiegu szlaku nie zmienia się ot tak sobie. Po prostu muszą wystąpić określone przyczyny by przenieść jego trasę. Czasem szlak zostaje zlikwidowany z powodu zbyt małej atrakcyjności bądź niewielkiego czy wręcz żadnego zainteresowania ze strony turystów.

Z poważaniem
Grzegorz