Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  
FORUM: strona główna • informacje i zasady • 100 ostatnich wiadomości • wyszukiwarka • nowa wiadomość
LUDZIE: strona główna • dołącz do nas • więcej o logowaniu
RÓŻNE: strona główna PTTK • FAQ • netykieta • kontakt • odzyskaj hasło

Dział: Tematyka ogólna

definicja tur. kwalifikowanej

wszystkich wiadomości w wątku: 7

definicja tur. kwalifikowanej

Autor: ~Rafał [83.16.110.54]

Data: 2004-10-17 22:52:42

witam!
proszę doświadczonych o pomoc:
jestem młodym nauczyciele, chcę zorganizować jednodniowy wyjazd po okolicznych lasach, na rowerach.czy to będzie traktowane jako tur. kwalifikowana? sens mojego pytania:
otóż jest rozporządzenie Ministra Eduk. Narod. ws organizowania wycieczek /z 2001 roku/ i tam w paragrafie 11 jest zapisane, że kierownikiem formy turyst. kwalifik. może być osoba z ukończonym kursem kierownika wycieczek, natomiast INNE formy /może chodzi o wycieczki np. autokarowe/ to już mogę być kierownikiem BEZ ukończonego kursu. Zaznaczam, że nie mam tego kursu, kosztuje 200zł i nie stać mnie. dziwi mnie, że jadąc na 3dniowy wyjazd autokarem nie musze mieć uprawnień a jadąc 20km przez las już niestety tak.
prosze o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej, pozdrawiam serdecznie!
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: Tomek Dygała [81.168.132.140]

Data: 2004-10-18 08:08:34

> chcę zorganizować jednodniowy wyjazd po okolicznych lasach, na rowerach.czy to będzie traktowane jako tur. kwalifikowana

TAK to jest forma turystyki kwalifikowanej

> Zaznaczam, że nie mam tego kursu, kosztuje 200zł i nie stać mnie.

taki kurs możesz zrobić znacznie taniej.
np tutaj: http://odn.strefa.pl/index.html

pzdr.
Tomek D
http://www.dygala.pl

SKPT Warszawa http://www.skpt.waw.pl
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: ~Józek [195.234.164.2]

Data: 2004-10-18 10:10:32

Jesteś nauczycielem zorganizuj lekcję w terenie np. przyrodniczą, geograficzną itp. to ci wolno.
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: ~belfer - turysta [82.139.8.9]

Data: 2004-10-18 09:51:40

Kurs kierownika nie wystarczy.
Ten paragraf brzmi:
§ 11.
1. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
2. Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:
1) ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,
2) jest instruktorem harcerskim,
3) posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.
3. Kierownikiem obozu wędrownego, o którym mowa w § 4 pkt 4, może być osoba po ukończeniu kursu dla kierowników obozów wędrownych lub posiadająca uprawnienia wymienione w ust. 2 pkt 3.
4. Kierownikiem imprezy turystyki kwalifikowanej, o której mowa w § 4 pkt 4, może być osoba posiadająca uprawnienia wymienione w ust. 2 pkt 3 bądź stopień trenera lub instruktora odpowiedniej dyscypliny sportu.

Czyli musisz być przewodnikiem, przodownikiem, instruktorem, trenerem lub pilotem wycieczek.

Nie przejmuj się. MEN wydał jeszcze kilka równie fantastycznych przepisów. Niektóre są sprzeczne z logiką, ale inne są sprzeczne z innymi przepisami.

Np. w tym samym paragrafie jest zapis, że kierownikiem obozu wędrownego może być osoba która ukończyła kurs kierowników obozów wędrownych. Tymczasem obóz wędrowny to placówka wypoczynku dzieci i młodzieży. I to samo ministerstwo wymaga, aby kierownik takiej placówki skończył kurs kierowników placówek wypoczynku. Władze oświatowe nawet nie pytają o kurs dot. obozów, natomiastpytają o kurs dot. placówek (a to nie ten sam kurs).

Nawiasem mówiąc większość szkół wysyła wycieczki zupełnie nie sprawdzając kwalifikacji nauczyciela.

Np. wycieczka do Zakopanego ma często w programie przejście do Morskiego Oka. Jest to wycieczka turystyki kwalifikowanej. Kierownik wycieczki powinien więc mieć odpowiednie uprawnienia (nawet wtedy gdy idzie z wycieczką przewodnik tatrzański - zresztą bez niego wycieczka nie powinna tam wogóle się znaleźć). Konia z rzędem temu, kto udowodni, że więcej niż 1% wycieczek do Moka ma za kierownika kogoś z uprawnieniami. Zresztą większość z nich na dodatek idzie bez przewodnika.
Logiki w zarządzeniach MENu dotyczących turystyki trudno się doszukać.

Belfer - turysta - przewodnik świętokrzyski
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: ~Rafał [83.16.110.54]

Data: 2004-10-18 17:07:26

dzięki za wszelkie wyjasnienia!
w takim razie zapisuję się na kurs kierownika wycieczek i jednocześnie piszę do dyrektora o opłacenie mi tej formy doskonalenia zawodowego :-)
dzięki i pozdrawiam!
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: ~Rafał [83.16.110.54]

Data: 2004-10-20 00:35:21

a czy nie jest przypadkiem tak, że krótki wyjazd rowerowy /np. aby dojechać do jakiegoś jeziora albo innego miejsca blisko położonego/ to NIE JEST tur. kwalifik., natomiast jeżdżenie na rowerze w celu pokonania określonego dystansu TO JEST tur. kwalifik.???
bo jeśli moja intepretacja jest zgodna z prawem / a pomocy w tym zakresie udzieliła mi znajoma/ to znaczy, że przejazd rowerem z młodzieżą do określonego miejsca ale blisko, kilkanascie km od miejsca zamieszkania NIE JEST tur. kwalifik. czyli ostatecznie oznacza, że nie musze mieć uprawnień przodownika kolarstwa! bo mam z tego powodu problemy w szkole.
PROSZĘ O POMOC I DALSZE WYJAŚNIENIA
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: definicja tur. kwalifikowanej

Autor: Przodownik 1811 [62.111.154.11]

Data: 2004-10-20 10:46:40

Próbowałem Ci jakoś pomóc, ale dosłownie przed chwilą moja odowiedź została uzumięta przez moderatora, mimo że było w niej nic niecenzuralnego albo wykraczającego poza granice wolności wyrażania własnych opinii i poglądów. Najlepiej napisz do mnie na pocztę elektroniczną. Adres e-mail znajdziesz na stronie klubowej podanej w podpisie.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

© Łukasz Aranowski 2002-2017
Forum działa pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie