Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  
FORUM: strona główna • informacje i zasady • 100 ostatnich wiadomości • wyszukiwarka • nowa wiadomość
LUDZIE: strona główna • dołącz do nas • więcej o logowaniu
RÓŻNE: strona główna PTTK • FAQ • netykieta • kontakt • odzyskaj hasło

Dział: Tematyka ogólna

Nadanie statusu gór

wszystkich wiadomości w wątku: 5

Nadanie statusu gór

Autor: Przodownik 1811 [62.111.154.11]

Data: 2004-09-23 12:50:27

Okazuje się, że polskie góry to nie tylko Tatry, Beskidy i Sudety. Czy wiecie, że w myśl nowego, "rewelacyjnego" Rozporządzenia MGiP z dnia 16 sierpnia 2004 r. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2004 r.) status terenów górskich uzyskały całkowicie płaskie lub pagórkowate obszary Przedgórza Sudeckiego, Pogórza Zachodniosudeckiego, a nawet pewnej części Nizin: Śląskiej i Śląsko-łużyckiej?

"§ 8 (...) Obszar uprawnień obejmuje teren położony na południe i południowy zachód od drogi Jędrzychowice - Bolesławiec (droga nr 4) - Złotoryja - Jawor (droga nr 363) - Strzegom (droga nr 374) - Świdnica (droga nr 382) - Tworzyjanów (droga nr 35) - Sobótka - Jordanów Śl. (drogi lokalne) - Łagiewniki (droga nr 8) - Strzelin (droga nr 39) - Sarby - Szklary - Karłowice Wielkie - Otmuchów (drogi lokalne) - Nysa (droga nr 46) - Prudnik - Trzebinia (droga nr 41). Na odcinku Trzebinia - Jędrzychowice granicę obszaru uprawnień stanowi granica państwa.

(...}

§ 12. Organizator turystyki jest obowiązany w obsłudze grupy turystów do zapewnienia udziału:

(...)

2) przewodnika górskiego - na obszarach górskich określonych w § 8,jeżeli program imprezy przewiduje wycieczki piesze poza obszarem zabudowy miejscowości;"

Czy wiecie, że w myśl tych przepisów wycieczki piesze, które odbywają się na całej rozległej prawie płaskiej części terytorium woj. dolnośląskiego i opolskiego - poza obszarem zabudowy miejscowości, nawet po znakowanych szlakach turystycznych - między polami, na których rośnie zboże i kapusta mogą prowadzić wyłącznie przewodnicy sudeccy? Mądre to jak cholera, nieprawdaż? Kto te wszystkie bzdury powymyślał?

Jak mogę przypuszczać, źródło tych ograniczeń tkwi w mentalności naszych urzędników ministerialnych - w zdecydowanej większości zapewne narciarzy zjazdowych, których kontakt z górami sprowadza sie do okolic "boiska" wzdłuż wyciągu. Statystyki górskie pokazują, że wypadki w górach w wiekszości dotyczą właśnie tej grupy społecznej i stąd chyba te chore pomysły narzucenia organizatorom turystyki na tym terenie obowiązku obsługi wycieczek wyłącznie przez przewodnika górskiego.

Co o tym sądzicie? Czy ktoś znajduje jakieś inne wytłumaczenie zaistnienia tak kuriozalnych zapisów w tym podobno wymagającym poważnego traktowania akcie prawnym.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: Nadanie statusu gór

Autor: ~Grupa 9-ciu [62.21.32.137]

Data: 2004-09-23 14:54:07

Całe szczęście, że nas to rozporządzenie nie dotyczy:

§ 12. Organizator turystyki jest obowiązany w obsłudze grupy turystów do zapewnienia udziału: (...)
2) przewodnika górskiego - na obszarach górskich określonych w § 8, jeżeli program imprezy przewiduje wycieczki piesze poza obszarem zabudowy miejscowości.

A kto jest "organizatorem turystyki"?
O tym mowa w ustwie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych:
Art. 3. 5) organizator turystyki - przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną.

Uff!!! Jaka ulga. Wędrówka przez pole żyta czy zagon kapusty na płaskich terenach będzie nadal legalna!

Pozdrawiamy wszystkich zdroworozsądkowomyślących.

Grupa 9-ciu
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: Nadanie statusu gór

Autor: Przodownik 1811 [62.111.154.11]

Data: 2004-09-23 15:05:44

>O tym mowa w ustawie z dnia 29
>sierpnia 1997 r. o usługach
>turystycznych:
>Art. 3. 5) organizator turystyki -
>przedsiębiorca organizujący imprezę
>turystyczną.

To prawda. Ale czy w ten sposób nie "zarzyna" się właśnie przedsiębiorców turystycznych i niepotrzebnie nie przedraża kosztów świadczonych przez nich usług np. dla szkół, które są coraz biedniejsze i często nie stać ich już na korzystanie z ofert róznych biur turystycznych? Wgląda na to, że polskie społeczeństwo będzie cierpieć z powodu takich nonsensów podtrójnie:

- dzieci - bo nie pojadą na wycieczkę,

- przedsiębiorcy turystyczni - bo stracą klientów,

- państwo (to też my), bo nie otrzyma stosownego podatku od dochodu uzyskanego przez biura turystyczne
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: Nadanie statusu gór

Autor: z.klose [80.53.98.10]

Data: 2004-10-27 12:51:16

Lechu. Czy na wszystkich możliwych forach, bedziesz żalił sie na ten sam temat. Przecież to nie ma sensu. Ty stoisz w miejscu. Nie rozwijasz się. Tylko narzekasz jaka ta władza głupia, potrafi tylko kłody rzucać prawdziwym turystom. Weż się za działanie i doprowadź do uzdrowienia prawodawstwa dotyczącego tyrystyki. Przestań smędzić, bo jaka jest rzeczywistość, to każdy widzi.Pozdrawiam Eda
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Re: Nadanie statusu gór

Autor: Przodownik 1811 [62.111.154.11]

Data: 2004-10-27 13:05:46

>Weż się za działanie i doprowadź do
>uzdrowienia prawodawstwa dotyczącego
>tyrystyki.

W mojej sytuacji jest to mało realne. Od tego są stosowne władze PTTK czyli członkowie ZG i stosownych komisji. Ja - jako szary posiadacz uprawnień kadry Towarzystwa i mając za sobą bogate doświadczenie w przynależności do PTTK już od 1962 r. - mogę tylko wypowiedzieć się na tym forum lub napisać do prasy. Zresztą - jak widać - już od dawna to czynię. Poza tym mogę wystąpić w imieniu Klubu Sudeckiego z Poznania, którego jestem prezesem, o zmianę nieżyciowych przepisów, co już też zrobiłem. Czytaj: http://ksp.republika.pl/mswia.htm

Co jeszcze proponujesz?

>Przestań smędzić, bo jaka jest >rzeczywistość, to każdy widzi.

"Smędzić"? Dość ciekawe określenie dzielenia się swoimi poglądami i uwagami. Na tym forum każdy tu w jakimś sensie "smędzi", bo od tego ono właśnie jest. Popatrz w lustro i zauważ, że ty też "smędzisz"....
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

© Łukasz Aranowski 2002-2017
Forum działa pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie